Top 15 talentovaných umělců, které sledovat v roce 2024. Umění má zase sílu!

Souboj vizuálního a politického umění. Plus naše tipy na nejsladší umělecká potěšení současnosti.

Dnes existují dva základní směry kultury: máme tu instagramovou architekturu, typicky Zaha Hadid, a věci postavené na staré dobré povrchní vizualitě. Nejlépe ready to share, tedy dostatečně šokující a srozumitelné na mrňavé obrazovce mobilu. A podobně vzkvétá i instagramové výtvarné umění. Toto lze skvěle zpeněžit.

Konkurenční tábor se soustředí na texty, ideje a politiku. Tihle autoři jsou převažující zástupci progresivismu, woke, nebo jak tomu chcete říkat. Tam je monetizace trochu složitější, protože z principu jde v podstatě o politická prohlášení.

Umělecká politika

Nový A2Alarm zveřejnil anketu odborníků nejlepších počinů VÝTVARNÉHO umění v posledním roce. A je to hodně divná sestava a současně docela přesný obrázek toho, jaký směr vyhrává. Spočítal jsem jednotlivé příspěvky a tady je moje tabulka. Jako událost roku čeští odborníci v článku vyhlásili:

Politický statement Nová galerie Něco vizuálního
8 2 3

Proč sakra ty lidi nejdou do politiky? Tohle je to, na co skuhrají pravičáci. Studium na UMPRUMce už neplodí řemeslně zdatné umělce, ale politiky, kteří se však s klasickou politikou nebudou špinit. 

Já vím, že je „krásné“ umění pryč už od té doby, co Duchamp vystavil záchod a polibek smrti mu daly se svým extrémním důrazem na vizualitu sociální sítě. Ale proč to hledání vzdávat? Je docela symptomatické a alarmující (haha, nemůžu si odpustit to slovo), že v celém článku Alarmu není jediná ilustrace.

A tady konečně 10 nejzajímavějších umělců, které sledovat v roce 2024. Náš prostý výběr.

Jonathon Downing

Portréty vesnicko-moderního stylu v transformované popkultuře. Rozostřené, neurčité a přitom tak realistické.  Downingova díla fascinují svou schopností zachytit moderní život pomocí tradiční techniky. Jeho práce odráží jedinečnou směsici historie a současnosti. Zkoukněte jeho instagram. Je to skvělý!

Credit: Jonathon Downing/ Instagram

Tala Madani

Iránská animátorka a malířka, proslulá svým neuctivým a vtipným přístupem k umění. Divoká, dirty a zábavná.

Credit: Tala Madani artwork, https://www.facebook.com/talamadaniofficial/photos

Lixian Cai

Číňanka se smyslem pro detail. Míchá punk a klasiku, malbu i sochařství.

Lixian Cai artwork. Credit: https://www.instagram.com/p/CPr7q2hHQoh/

Olivia Erlanger

Americká umělkyně, multimediální praxe Olivie Erlanger řeší zhroucení amerického snu a klimatickou katastrofu.

Credit: Olivia Erlanger/ Instagram

Pezo von Ellrichshausen

Sofía von Ellrichshausen a Mauricio Pezo jsou architekti, kteří tvoří umění. Práce pohybující se mezi uměním a architekturou. Dneska je všechno fúze.

Credit: https://www.instagram.com/p/C0Lw0j9N2Ch/

Paloma Contreras Lomas

Mexičanka používající humor a satiru. To máme rádi. Řeší společenská témata bla bla bla. Na fotce autorka.

Credit: https://www.instagram.com/p/CwvXSc0uuyh/

Yoshimoto Nara

Japonský umělec pop artu, čerpající inspiraci z graffiti, mangy a kreslených filmů.

Credit: https://www.yoshitomonara.org/en/

Okuda San Miguel

Španěl pracující s digitálním uměním, low polygony v kombinaci s tradičními metodami, jako je vyšívání. Zkoumá smysl života a lidské konflikty.

Credit: https://okudasanmiguel.com/

George Rouy

Strašidelné, podmanivé a lucianovsko freudovsky abstrahované malby lidí. Skvělé! Autor je ten kluk na úvodní fotce článku vpravo.

Credit: https://www.instagram.com/georgerouy/?hl=cs

Emilija Škarnulytė

Litevská umělkyně a filmařka Emilija Škarnulytė vytváří filmy a instalace, které zkoumají čas, mytologii, geologii a ekologii. Na fotce screenshot z videa.

Credit: https://emilijaskarnulyte.com/

Tschabalala Self

Žije v New Yorku a vytváří velkoplošné obrazy, grafiky a sochy, které zkoumají rasu, pohlaví, identitu a lidskou zkušenost. Obálka Vogue byla s Nicki Minaj, kdybyste to nepoznali :-).

Credit: https://www.instagram.com/tschabalalaself/?hl=cs

Enzo Camacho & Amy Lien

Umělecké duo z Filipín, které spolupracuje již téměř deset let. Prostřednictvím svých výstav a dokumentárních filmů se zaměřuje na práci, kapitál, komunity a pozemkovou spravedlnost.

Credit: https://47canal.us/artists/amy-lien-enzo-camacho

WangShui

Obrazy a objekty WangShui zkoumají vztah mezi přírodou a technologií, člověkem a strojem, zvláště rezonuje v současném diskursu o umělé inteligenci.

Credit: https://www.instagram.com/p/CqniYzHLrm4/

Andrea Marie Breiling

Nasprejované čáry a víry s objemem, hloubkou a smyslem pro drama. Duchovní aspirace Agnes Pelton se setkává s tupou tělesností Willema de Kooninga.

Credit: https://www.instagram.com/p/CKKNLrxHH7C/

Salman Toor

Práce pákistánského malíře žijícího v USA Salmana Toora je mixem tradiční jihoasijské miniaturní malby a moderního západního umění. Zabývá se identitou a queer tématy. Prostě jsme chtěli končit něčím ze života. Poznáváte se?

Credit: https://www.instagram.com/salman.toor/?hl=cs
sinfin.digital