Budou Pražané zavaleni odpadky? Pražské služby hrozí stávkou kvůli radní Komrskové

Odborářům Pražských služeb (PS) dochází trpělivost s pirátskou náměstkyní primátora Janou Komrskovou. Vadí jim, že pražská radní se snaží ovlivňovat dění v Pražských službách, zasahuje do jejího vedení a snaží se odstranit generálního ředitele Patrika Romana. Odboráři v dopisu, který má INFO.CZ k dispozici, vyzvali primátora Svobodu k nápravě, jinak hrozí, že vstoupí do stávkové pohotovosti a v metropoli přestanou svážet odpad. 

Boj o pražské odpadky. Tak lze popsat situaci kolem Pražských služeb, které jsou v metropoli zodpovědné za svoz odpadu či údržbu komunikací. 

Radní Jana Komrsková (Piráti), do jejíž gesce Pražské služby spadají, se tento týden přes dozorčí radu firmy pokusila odvolat ředitele PS Patrika Romana, kterého viní z nekalých praktik. 

Firma, včetně dozorčí rady, se však za ředitele postavila a naopak Komrskovou viní z neoprávněných zásahů. A Pražané na situaci mohou doplatit tím, že budou zavaleni odpadky.

Komrsková sice není členkou dozorčí rady, ale má v ní hned několik „blízkých spojenců“.

„Paní Komrsková vůči Pražským službám a jejím zaměstnancům vystupuje dlouhodobě nepřátelsky,“ píší odboráři ve středečním dopisu adresovaném primátorovi Bohuslavu Svobodovi. „Její agendou na dozorčí radě je neustále shazovat činnost Pražských služeb a my jako zaměstnanci jsme se od ní za celou dobu jejího působení ve společnosti nedočkali jediného zastání,“ dodávají.

Info.cz má dopis k dispozici a ověřilo jeho autenticitu, další dopis v podobném duchu pak mělo primátorovi mělo poslat i vedení Pražských služeb.

Odboráři primátora Svobodu vyzývají, aby zjednal nápravu a „odebral paní Komrskové gesci nad Pražskými službami.“

„Snahu paní Komrskové o odvolání pana Romana vnímáme jako snahu o otevřené zpolitizování Pražských služeb. Budou-li útoky vůči Pražským službám a jejím zaměstnancům pokračovat, jsme připraveni přejít do stávkové pohotovosti, případně zastavit práce na svozu a spalování komunálního odpadu pro Hlavní město Prahu,“ dodávají odboráři.

Reakci Jany Komrskové sháníme a do textu ji doplníme, na sociálních sítích pražská radní zveřejnila prohlášení, podle kterého „v uplynulých měsících ztratila důvěru v pana ředitele Romana v souvislosti s jeho byznysovými vztahy se společností JAPOS Stav." Komrsková tvrdí, že ředitel Pražských služeb tuto vazbu bagatelizuje. Problematická má podle radní být zejména skutečnost, že společnost JAPOS Stav užívá nemovitost ředitele PS Romana a zároveň má s Pražskými službami smlouvy v hodnotě přes 130 milionů. 

Co nadzvedlo odbory ze židle?

Podle zákulisních informací je za současnou situací v Pražských službách zejména snaha radní Komrskové a zástupců Pirátské strany v dozorčí radě samotné posílit svůj vliv ve firmě. 

To se ukázalo například na pondělním zasedání dozorčí rady společnosti, kde měla Komrsková a členové dozorčí rady za Českou pirátskou stranu vyvíjet nátlak na ostatní členy dozorčí rady a snažit se je zastrašovacími technikami ovlivnit před samotným hlasováním o odvolání ředitele. 

Dozorčí rada sice na svém pondělním zasedání i na základě posudku advokátní kanceláře odmítla jakékoliv pochybení generálního ředitele Romana, ovšem Komrsková už den poté poté rozeslala členům dozorčí rady dopis, ve kterém je znovu vyzývá k odvolání ředitele. To už odbory nadzvedlo ze židle a žádají primátora, aby firmu přesunul pod jiného radního.  

Stojí přitom za pozornost, že Komrsková na rozdíl od svých předchůdců není členkou dozorčí rady. Přesto však má v dozorčí radě několik blízkých „spojenců“ ze své domovské Prahy 10.

Špinavá hra u Pirátů: Poradce radní Komrskové se na internetu vydával za politického oponenta

Jde například o kandidátku na senátora a členku zastupitelstva Prahy Evu Tylovou, nebo Františka Krále. Předsedou místního sdružení na Praze 10 je pak partner Komrskové Petr Beneš, který se do této pozice dostal poté, co INFO.CZ upozornilo na problematické chování dalšího asistenta Jany Komrskové, Michala Kočího.

Dříve přitom média spekulovala, že Jana Komrsková by mohla chtít na místo ředitele Pražských služeb dosadit právě svého partnera Petra Beneše. To v té době Komrsková i Beneš popřeli. Faktem nicméně je, že Komrsková svého partnera Beneše v minulosti neváhala zaměstnat za veřejné peníze jako svého poradce, což bylo flagrantním příkladem nepotismu, jež odsoudili i členové Pirátské strany a Beneš nakonec z této pozice po silném tlaku odstoupil.

Pražany ovšem boj o moc mezi pražskými politiky může jen pramálo zajímat. Podstatné pro ně je hlavně to, že jsou zaměstnanci Pražských služeb připraveni vyhlásit stávku, která by znamenala zastavení prací na svozu a spalování komunálního odpadu a dalších činnostech pro hlavní město Prahu. Tedy že by se jejich Praha mohla začít topit v odpadcích.

O tom, zda primátor Svoboda zasáhne, se rozhodne v následujících týdnech. Jisté je jedno – válka mezi Piráty a Pražskými službami je v plném proudu. A její konec je v nedohlednu.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Schillerová: Už nyní píšeme zákony, které budeme chtít prosadit. A také seznam toho, co zrušíme

Obětovaná eurokamna maskují riziko pádu Česka i Evropy do ještě nebezpečnější ekonomické krize

Mimořádné odměny pro vedení UK vyvolaly pobouření: Problém není jejich výše, ale existence

sinfin.digital