Pět mediálních trendů pro 2025: Turingův test, povolení „zabíjet“ a peníze až na prvním místě

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Jen málokterý obor se za posledních 15 let proměnil tak razantně jako média. Pravidla, která platila minulou dekádu, jsou dávno passé, mezi krizemi z posledních let se změnily preference čtenářů, monetizace celého byznysu a pochopitelně vyrostla nová konkurence. Jaké trendy a změny mají tuzemská média – řeč je hlavně o těch tištěných a webových – ve vínku pro rok 2025? 

1. Peníze až na prvním místě

Poslední roky to ukazují jasně. Ochota akcionářů největších tuzemských mediálních domů financovat ztrátový byznys se limitně přiblížila nule a management vydavatelství dostal jasné zadání, aby hospodaření vytáhl alespoň na červenou nulu. 

Ne nutně sice platí, že média jsou prodělečnou činností – ovšem pokud dáme stranou velké televize a část radiového trhu, nejsou výsledky zbytku nijak ohromující. Aforisticky řečeno, buď prodělávají hodně, nebo vydělávají málo.  

Větší tlak na ziskovost (nebo lépe řečeno na neprodělečnost) od Zdeňka Bakaly, Karla Pražáka a dalších však pro management jejich vydavatelství může znamenat tekutý písek, ve kterém se v důsledku sám může utopit. Pokud totiž manažeři sáhnou po tom, co je první na ráně, tedy tupém osekávání nákladů,  z dlouhodobého pohledu tím nadělají víc škody než užitku. 

2. Povolení „zabíjet“

S papírem, respektive webovou stránkou, si dnes mediální domy dávno nevystačí. (Staro)nové formáty jako podcasty, newslettery, eventy či přítomnost na sociálních sítích jsou dnes v zásadě nutností, jak v nekonečném boji o pozornost úplně nepropadnout. Jejich důležitost ukázalo například předvolební vystoupení Donalda Trumpa v podcastu Joe Rogana, který získal násobně vyšší sledovanost než běžné televizní rozhovory. 

Jenže s generováním nových formátů a pořadů by si média měla osvojit i start-upovou mentalitu: fail fast, fail often. 

Jinými slovy je třeba bez milosti likvidovat a „kreativně destruovat“ všechno, co nefunguje, nedává smysl a nevytváří přidanou hodnotu. Od podcastu, jehož poslechovost dosahuje jen stovek přehrání, přes nerozklikávané newslettery až po rubriky, které se v novinách objevují už jen z tradice – jako je třeba kurzovní lístek. 

Poznat, že médium cválá na několika mrtvých koních, bude v příštím roce pro každý mediahaus jednou z nejdůležitějších schopností pro přežití. 

Další „Jaromír Soukup“ médií? Ex-zaměstnanci ženou k soudu Zavorala z A11, ten reaguje protižalobami

3. Srovnat si mířidla

Spojenou nádobou s výše zmíněným je nutnost mediálních domů „srovnat si mířidla“ – jinými slovy měřit a měřit to podstatné. Během letoška jsem v rozhovorech i na sociálních sítích viděl řadu mediálních manažerů a šéfredaktorů, jak se předhánějí ve vychloubání nad tím, jak si vedou v jednotlivých metrikách – od návštěvností až po brand awareness. Jenže všechny návštěvnosti, čtenosti a prodeje jsou v důsledku jenom vodítka – a nikoliv „end game“.  

To, co se na konci dne počítá, je finanční výsledovka. Ne proto, že by peníze byly absolutní hodnotou, ale proto, že dávají redakcím svobodu a nezávislost. Kdo se zacyklí na mantře čtenosti a „er-úček“, brzy zjistí, že jeho neustále bulvárnější titulky už lidi tolik neberou, traffic ze sociálních sítí mu přestal fungovat a cena online reklamy se prudce propadla. 

4. Konec sušenek

Jméno současné hry pro každé vydavatelství, které má všech pět pohromadě, je „first party data“. Jde o klíčovou změnu přístupu, kdy mediahousy s koncem cookies navazují osobní vztah se čtenářem a chtějí (a potřebují) ho lépe poznat. 

Klíčové je to ze dvou důvodů. Jednak proto, aby pro něj mohly personifikovat a lépe doručit obsah a vtáhnout jej do svého ekosystému. Zadruhé pak proto, aby jej dokázaly monetizovat skrze reklamu, jejíž cena je pro segmentovaného uživatele násobně vyšší než v případě anonymního zobrazení. 

S důrazem položeným na každého jednotlivého čtenáře souvisí obecný bližší vztah mezi médiem a jeho konzumenty. Novináři už nejsou od svého publika tak odtržení jako v minulosti, a protínání obou skupin na komunitních eventech, on-line skupinách, v rámci zpětné vazby či dokonce různých crowdfundingových večeří bude jen přibývat. Kdo to nepochopí, tratí. 

Žádní slouhové komerčního balastu. „Zmršené“ televizní poplatky padají na hlavu ministra Baxy

5. Turingův test

Umělé inteligence je všude plno a pochopitelně na ni musejí reagovat i média. Pro ně to v první úrovni znamená její využití v každodenní práci – novináři, kteří budou AI využívat, postupně přetlačí ty, kteří na ni rezignují.

Jde však i o pochopení toho, kde má AI své limity. A je jasné, že umělá inteligence nikdy sama nezvládne investigativu, (lokální) reportáže, vyfutrované rozhovory, exkluzivní novinky z trhu či válečné zpravodajství. Tyto a další segmenty zůstanou výsadou lidské novinařiny – a vydavatelství, která včas pochopí, že je třeba se vymezit, budou mít dlouhodobou výhodu. 

Pravdou totiž je, že už dnes by aplikace typu ChatGPT dokázaly „plnit“ textem průměrný oborový web a při troše editorské práce čtenář ani nepozná, že to, co čte, není výsledkem lidského snažení. Jsem přesvědčený, že budoucnost úspěšných médií je v generování takového obsahu, u kterého bude na první pohled jasné, že za ním je unikátní lidská práce s přidanou hodnotou a nikoliv generikum umělé inteligence. 

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Navýšení poplatků za ČT a ČRo schválíme začátkem roku. Chování Babiše je šílené, říká Baxa

Trumpova výhra ukazuje, jak se velká média mýlí v politice. Je to poučení i pro nás, říká Buchert

Zlámalová vysvětluje: Jaká je budoucnost novinářů zaniklých Lidovek

sinfin.digital