Stanjura sešikoval minoritáře ČEZu proti vládě. Laciné miliardy mohou ODS stát politický kapitál

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Ministru financí Zbyňku Stanjurovi se „podařilo“ nevídané – sjednotil proti kabinetu Petra Fialy dlouhé roky atomizované minoritní akcionáře ČEZu. Tedy povětšinou pravicové voliče, na jejichž ramenou tato vláda, a samotná ODS, stojí. 

„Minoritní akcionáři jdou do protiútoku.“ Takový vzkaz vládě a médiím vyslali na sociální síti X zástupci menšinových akcionářů ČEZu. Léta atomizované „drobasy“ spojila až levicová politika pravicového ministra financí, který navíc pochází z té snad nejkapitalističtější strany tuzemské politické scény – od občanských demokratů. A pro ODS, respektive koalici Spolu, mohou mít miliardy korun vytažené z ČEZu hořkou pachuť ztráty politického kapitálu. 

Hlavní impulz vedoucí k sešikování prozatím dvou tisíc minoritářů ČEZu je předpokládané ponechání daně z neočekávaných zisků i pro letošní rok. A to navzdory slibům ministra financí, že peníze získané z tohoto extrémního vehiklu budou použity výhradně na opatření kompenzující vysoké ceny energií. I když už letos v zásadě není co komu kompenzovat, zdanění podle všeho zůstane.  

„Energetiku i ‚další děje‘ v Česku řídí ČEZ,“ vypálil Michal Šnobr. „A dokud se vztah mezi státem a ČEZem nevyjasní, nehne se tuzemská energetika z místa“

Pro minoritáře je takzvaná Windfall Tax (WFT) oprávněně trnem v oku. Stát si díky této dani dokázal z jejich společnosti vytáhnout miliardy, o které by se jinak musel dělit. Navíc, byť zdanění bylo papírově koncipované pro tři sektory, naprostou většinu na WFT podle očekávání zaplatil právě ČEZ, soukromá firma ovládaná státem. Banky – namátkou třeba Česká spořitelna, která na WFT dani neodvedla ani korunu –, se zdanění převážně vyhnuly díky kreativnímu účetnictví.

Právě očekávané ponechání daně i pro letošní rok sešikovalo menšinové akcionáře ČEZu ke společné akci. V plánu je založení spolku, otevřené dopisy vládě, snaha dát kabinetu najevo, že „jsme tady“.

Menšinoví akcionáři ČEZu povětšinou nejsou žádní oligarchové – byť je tak vládní ministři rádi a často prezentují. Naopak, většina z více než 100 tisíc „drobasů“ jsou běžné fyzické osoby, které si akcie pořídily na důchod, kvůli dividendě, nebo jako investici s výrazným „upsidem“. I proto se ostatně minoritáři nyní spojují, aby vládě jasně ukázali, že jde o běžné lidi, většinou pravicového založení, často voliče ODS.

ČNB potrestala ČEZ. Zadržoval informaci, která mohla mít vliv na cenu jeho akcií

Pozice ministra Stanjury pochopitelně není jednoduchá. Má stále na triku vysoký rozpočtový deficit, k jehož zkrocení musí najít všechna možná opatření jak na příjmové, tak na výdajové straně. A miliardy vytažené z ČEZu pochopitelně pomáhají.

Ministr Stanjura – a s ním i Petr Fiala, s jehož politickým souhlasem vše probíhá – však okázale ignoruje fakt, že politické švindlíčky v ČEZu jsou namířené proti voličskému jádru ODS a koalice Spolu, které je mezi minoritními akcionáři nadreprezentováno. 

Skutečný účet za svou akci s ČEZem tak ministr Stanjura dostane v nadcházejících evropských, krajských, senátních a nakonec i sněmovních volbách. Voliči volí peněženkou a Stanjura do peněženek minoritářů ČEZu sáhl pěkně hluboko.

Malé modulární reaktory: Záchrana jaderné energetiky, nebo jen chiméra?

Další miliardy na energie: Pravicová vláda má škrtat byrokracii, ne dotovat firmy

Energetická bezpečnost, dostupnost a dekarbonizace: Klimatické cíle EU jsou reálně neuskutečnitelné

sinfin.digital