Trend je jasný: Pokud se nestane něco zásadního, bez ANO nepůjde sestavit příští vládu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Není to nic nového, přesto je potřeba to zase připomenout. Podle aktuálních dat agentury Kantar pro ČT24 je zřejmé, že pokud nenabere politická situace novou dynamiku, bez hnutí ANO Andreje Babiše nepůjde sestavit příští vláda. Vyplývá to z přepočtu hlasů na mandáty, který je modelován na základě dat z posledních tří průzkumů.

Necelý rok a půl před řádným termínem sněmovních voleb je politický terén stabilní, přehledný a dokonce lze říct, že se nachází ve fázi postupné koncentrace. 

Přelivy hlasů mezi vládním a opozičním táborem jsou sice minimální, přesto lze říct, že opozice v součtu postupně posiluje, zatímco koalice ztrácí. Jeden z klíčů k příštímu volebnímu výsledku leží ale ještě jinde: v součtu hlasů pro strany pod pěti procenty. Což zjevně ví právě Babiš a jeho poradci.

Dva modely, jeden výsledek

Ale popořadě. ČT24 zveřejnila dva modely přepočtu hlasů na mandáty. První pro jednotlivé strany, druhý operuje s hypotetickými koalicemi: tedy s tím, že půjdou občanští demokraté, lidovci a TOP 09 i do příštích voleb na společné kandidátce.

Ostatně pro druhé dvě zmíněné strany to může být jediný scénář, který jim zajistí sněmovní existenci. Lidovci jsou dlouhodobě pod pěti procenty, TOP 09 kolem této hranice osciluje.

Pojďme tedy pracovat s tím, že to tak skutečně bude. A řekněme si také, že pokud by šly zmíněné tři strany do příštích voleb samostatně, porážka vládního bloku stran by byla pokud ne jistá, tak o dost pravděpodobnější, než když koalice SPOLU ustojí případné pnutí a vydrží i do příštích voleb. 

Takže: podle volebního modelu s koalicí SPOLU by hnutí ANO mělo na základě dat z posledních tří průzkumů Kantaru devadesát mandátů. Spodní hranice je pětaosmdesát, horní pětadevadesát mandátů.

Po minulých volbách bralo hnutí ANO dvaasedmdesát mandátů, v danou chvíli by tedy Babišova formace posílila o patnáct až pětadvacet poslaneckých křesel. A jen tak mimochodem: v modelu, který pracuje s kandidaturou samostatných stran, by dlouhodobě dominantní subjekt české politiky mohl atakovat zisk sta nebo i více mandátů. 

A byť jde o krajně nepravděpodobný scénář, přesto je dobré připomenout, že by to byla zcela bezprecedentní a historicky nová situace. Jednobarevná většinová vláda tady nikdy ani vzdáleně nemohla vzniknout.

Řítíme se do průšvihu. Střídání s opozicí je v demokracii normální a zdravé, pokud je s kým se střídat

Znamená to jediné: pokud český politický provoz nenabere novou dynamiku, bez hnutí ANO nepůjde sestavit příští vládu. Teda pokud by se všechny ostatní strany nedomluvily na společné koalici proti jednoznačnému vítězi voleb. Což se nestane. 

Za druhé: hnutí ANO by v takové konstelaci mohlo aritmeticky sestavit dvoubarevnou většinovou koalici de facto s jakoukoli další stranou za předpokladu, že se v rámci koalice SPOLU nestane něco podobného jako minule Pirátům, kteří mají kvůli kroužkování jen čtyři poslance.

A za třetí: o co posílilo v přepočtu hlasů na mandáty hnutí ANO, o to oslabila koalice SPOLU. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 braly po minulých volbách jedenasedmdesát mandátů, v danou chvíli by jich podle Kantaru měly jen třiapadesát. 

Piráti a STAN by jich měly takřka přesně jako nyní – šestatřicet. Jen Piráti by se vrátili k podobně silnému zastoupení (23 mandátů) ve sněmovně jako v minulém volebním období, a byli by na tom tedy podobně jako klub SPD.

Strany pod pěti procenty nyní buď stagnují, nebo dokonce oslabují

Závěr je prostý: politický terén je vskutku přehledný a stabilní. Situace se dokonce jeví tak, že se nacházíme ve fázi postupné koncentrace hlasů. Což by byla zcela zásadní okolnost pro celkový výsledek voleb. 

V těch minulých totiž propadlo dvacet procent hlasů, což byl faktor, který umožnil vznik současné vlády. Podle posledních několika šetření Kantaru se ale situace v tomto punktu jeví tak, že strany pod pěti procenty buď stagnují, nebo dokonce oslabují.

Nejsilnější pod pěti procenty je Přísaha (3,5 %), následují sociální demokraté (3 %), komunisté (2,5 %) a Zelení (2,5 %). V danou chvíli podporuje strany pod pěti procenty – nepočítám sem lidovce, neboť pracuju s existencí koalice SPOLU – v součtu 16,5 % procent voličů. To číslo je ještě pořád relativně vysoké, přesto je o dost menší než u posledních voleb. 

A pokud by to byl skutečně trend, za nímž je nejspíš Babiš, který tyto voliče přetahuje na svou stranu, je o něco jasnější, proč bez něj nepůjde příští vláda sestavit.

Dilema bohaté nevěsty: zamíří ANO po volbách do lepších salonů, nebo si vybere putyku?

Na ulici leží hlasy, které SPOLU zvedla před třemi lety, ale zase je pustila. Co s nimi bude?

Na kampani s komunistkou Konečnou: Chci mír, v Rusku bych ale Putina nevolila

sinfin.digital