Newsletter Velký skok: Jak hluboko padne česká ekonomika bez ruského plynu?

Vítejte u dalšího vydání newsletteru Velký skok, ve kterém pro čtenáře INFO.CZ popisujeme bouřlivé změny evropského plynárenství a energetiky. Opět přinášíme nejdůležitější zprávy posledního týdne.

Dost možná jste i v českých médiích zaznamenali výsledky červencové studie Mezinárodního měnového fondu (MMF), která počítala, jak výrazně by byly zasaženy jednotlivé evropské ekonomiky v případě jejich odstřižení od dodávek ruského plynu. 

Česko, společně se Slovenskem a Maďarskem, dopadlo nejhůře. Vzhledem k dominantní závislosti zemí na ruském plynu a silné roli, kterou hraje v těchto ekonomikách průmyslová výroba, odhadují ekonomové MMF propad ekonomiky Česka až o čtyři procenta, což by zemi uvrhlo do citelné recese.

Nakonec však nebude tak špatně – i když Gazprom plyn nečekaně utne. Ačkoliv od zveřejnění analýzy MMF uplynuly asi jen dva týdny, situace se za tu dobu proměnila. Česká vláda od té doby zajistila kapacitu v nizozemském LNG terminálu, která dokáže pokrýt až třetinu naší roční spotřeby, navíc je tu i evropská dohoda Safe Gas for a Save Winter, která zvyšuje solidaritu evropských zemí pro případ zastavení dodávek. V případě výpadku ruského plynu už tedy máme zajištěné reálné kapacity, o které se česká ekonomika může opřít.

To minulý týden v nové prognóze zdůraznili i analytici Raiffeisenbank, podle kterých za současné situace o propadu ekonomiky o čtyři procenta už nelze mluvit. „Při modelování přerušení dodávek plynu jako náhlého šoku vycházel zásah do ekonomiky do výše 4 procent, od té doby však došlo k přípravě na tuto alternativu v podobě plnění zásobníků plynu či zajištění přístupu k LNG terminálům. 

Ekonomický dopad by tak byl výrazně nižší než zmíněný pokles o 4 procenta,“ uvádí nová prognóza banky. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská sice stále připouští, že v případě výpadku dodávek by Česko mohlo spadnout do recese, ta by však díky zajištěným alternativám byla relativně mělká a krátká.

Přečetli jste si úvodní pasáž posledního vydání newsletteru Velký skok. Jeho odběratelé se navíc dozvěděli:

  • Jak vypadá souboj mezi evropskými a asijskými tradery o zajištění dodávek LNG?
  • Jak to skutečně bude s úsporným tarifem a na co má kdo nárok?
  • A telegrafické zprávy: komentář z kuloárů, jak se rodila evropská plynová dohoda, novinky z Bulharska, které zvažuje uzavření nových kontraktů s Gazpromem, anebo odpověď na otázku, co se děje s nedodaným ruským plynem a proč je to vidět až z vesmíru.

Ještě si přečtěte:

Návrh, kterému nikdo nevěřil. Unijní dohoda o úsporách plynu může příští zimu zajistit teplo pro miliony domácností

Nová energetická krize USA. Jak bezstarostné časy vystřídalo napětí a nejistota

V Česku přibývá těch, kteří jsou po zaplacení výdajů na nule i pod ní. Fialova vláda by to měla začít řešit, jde o hodně

sinfin.digital