Pražský politik bral peníze od reklamní firmy JCDecaux. Manipulaci s veřejnými zakázkami bude řešit soud

Senát Obvodního soudu pro Prahu 1 v čele s Lukášem Svrčkem začne od začátku rozplétat kauzu pronájmu reklamních ploch ve vestibulu metra Staroměstská. Po rozhodnutí městského soudu, který zrušil osvobozující verdikt, se tak kauza vrací na začátek.

Firma JCDecaux a její technický ředitel Tomáš Tenzer jsou obžalovaní ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, ke které jim měl dopomáhat bývalý místostarosta Prahy 1 Michal Valenta. Odvolací městský soud totiž v celém rozsahu zrušil osvobozující rozsudek prvoinstančního soudu z loňského roku, který podle něj pochybil a neřešil některé podstatné důkazy, jež měly svědčit o ovlivňování zakázky.

Podle státního zástupce Jana Lelka se měl obžalovaný Tenzer z JCDecaux domlouvat na výši nabídky, kterou má firma předložit k získání reklamních ploch s Valentou, který pak využil svých kontaktů na radnici a za to inkasoval od firmy 200 tisíc korun, zamaskovaných jako odměnu za konzultační činnosti. Obžaloba je založena zejména na odposleších telefonních hovorů a sms komunikací právě mezi Tenzerem a Valentou. Podle státního zástupce byla vina obžalovaných u soudu prokázána.

Státní zástupce chce na novém jednání, které se uskuteční 25. května, přednést další nová zjištění, jež vzhledem k nadcházejícímu hlavnímu líčení zatím nechtěl blíže komentovat. Za manipulaci s veřejnými zakázkami požaduje pro Tenzera šestiměsíční až roční podmínku a povinnost zaplatit státu 200 tisíc korun. Pro firmu JCDecaux chce vedle peněžitého trestu 250 tisíc korun rovněž dvouletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Pro Valentu dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest.

„Je naprostý nesmysl, co se tady snaží obžaloba dokázat,“ odmítl obvinění mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka

Paradoxně společnost JCDecaux loni v září zahájila s českým státem arbitráž kvůli smlouvě z roku 1997 na pronájem ploch v pražské MHD mezi firmou Rencar patřící do skupiny JCDecaux. Tu DPP vypověděl kvůli její nevýhodnosti pro podnik. Následoval právní spor, ve kterém soud ve dvou instancích rozhodl, že je neplatná. Firmě také letos v červnu končí smlouva s MHMP, na základě které provozuje městský mobiliář v metropoli. Smlouva byla dlouhodobě kritizována kvůli nevýhodnosti pro město, které se ji proto rozhodlo neprodloužit. Podle ministryně financí Aleny Schillerové JCDecaux také dluží nájemné za provozování reklamy na letišti Václava Havla v Praze.

SDÍLET
sinfin.digital