V Česku se s dětmi obchoduje dlouhodobě, dokonce se tomu tleskalo, říká bioetička Konečná. Budeme jednou vyrábět kojence, aby posloužili jako dárci orgánů?

Česká policie vyšetřuje případ rozsáhlého obchodu s novorozenci, v jehož rámci náhradní matky z Ukrajiny rodily v Praze děti movitým, údajně osamělým cizincům. Ministr Jurečka v této souvislosti volá po změně zákonů, které by takovou „výrobu dětí“ na zakázku v Česku neumožňovaly. Psycholožka Hana Konečná, zástupkyně Česka v Bioetické komisi Rady Evropy, upozorňuje, že se společnost až po otevření této kauzy začala překvapivě zajímat o něco, co se v republice bez jakékoliv větší pozornosti děje už roky. Ještě nedávno se dokonce takovému obchodu s kojenci v případě některých českých celebrit tleskalo a jeho aktéři byli mediálními hvězdami, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Konečná. Podle ní může mít tolerování „výroby dětí na zakázku“ nedozírné důsledky, včetně hrozby legálního obchodování s lidskými orgány.

Pokud se nepletu, jde v celé kauze o to, že se na pražské klinice na Bulovce rodily ukrajinským matkám děti, které si po porodu odvezli jejich objednavatelé a plátci do zahraničí. Je to tak?

Podle vydané zprávy (serveru Seznam zprávy, pozn. red.) ano. Jednalo se o náhradní matky z Ukrajiny, kterým ti objednavatelé zaplatili za to, aby donosily a porodily dítě počaté z darovaného vajíčka a spermií. Ukrajinská klinika doktora Feskova (viz foto níže) takovou proceduru výroby dítěte už před několika lety nabízela veřejně na internetu za cenu zhruba 60 000 EURO (1,6 milionu korun). A to s tím, že si můžete dokonce vybrat pohlaví či barvu vlasů a očí.

Proč se ale děti v rámci tohoto mezinárodního obchodu rodily nebo možná ještě rodí v Praze?

Zřejmě z toho důvodu, že naše zdravotnictví, včetně porodnictví, má ve světě velmi dobrou pověst, pro objednavatele je porod v Praze bezpečnější než na Ukrajině. Navíc svou roli asi hraje i to, že už i před válkou u nás obecně bylo hodně Ukrajinců a Ukrajinek, takže porody ukrajinských žen v českých porodnicích nemusely být nikomu příliš nápadné.

Ti, kdo případ zveřejnili, i někteří politici hovoří o tom, že důvodem takové porodnické turistiky z Ukrajiny jsou příliš benevolentní zákony v oblasti náhradního mateřství v Česku. A ministr Jurečka proto ohlásil, že se bude snažit o jejich změnu. Pomůže změna zákonů?

To je právě velký omyl, který se tady od začátku šíří. Žádná regulace náhradního mateřství v ČR výrobu dětí na zakázku v případě cizinek neovlivní.

Tomu nerozumím. Můžete to lépe vysvětlit?

Jestliže k nám přijede jakákoliv těhotná cizinka, nejen Ukrajinka, nemocnice ji nemůže odmítnout k porodu. Ona si pak porod zaplatí, nebo má u nás zdravotní pojištění. Ve vyspělé zemi lékaři rodící ženu nepošlou pryč.

Jak to pak funguje v případě zmíněné „výroby dětí na zakázku“ s uznáním otcovství objednavatele?

S tím se z hlediska současných zákonů (nejen našich) opět nedá nic dělat. Matka může jako otce do rodného listu uvést kohokoliv, u nesezdaných párů je to běžné. Ten muž, kterého označí, to samozřejmě musí úředně potvrdit. Kdo se pak kdy a jak stará o dítě, je jejich věc, ledaže by se dělo něco, na co by poukázaly orgány sociálně právní ochrany dětí. No a otec si pak dítě odveze třeba do Kalifornie nebo do Holandska. Tím je mezinárodní obchod ukončen. Žádná změna českého zákona o asistované reprodukci, kam by spadalo i náhradní mateřství, tomu nemůže zabránit. Ztížila by to změna uznávání rodičovství, ale k té nikdo nesáhne, protože by to znamenalo neuznávání otcovství jiných dětí než těch, které se narodily v manželství.

Jihočeská univerzita společně s Ostravskou univerzitou a Fakultními nemocnicemi v Praze Motole, Plzni a Ostravě organizují výzkum veřejného mínění, týkající se názoru na dárcovství orgánů a tkání. Lidé, kteří by měli zájem se výzkumu zúčastnit, mohou vyplnit následující dotazník. Výzkum garantuje ministerstvo zdravotnictví.

Tak proč je kolem té kauzy najednou takový humbuk, ke kterému se vyjadřují i vládní politici?

To je právě to, čemu nerozumím. Na to, že se u nás obchoduje s dětmi, upozorňuji nejen já, ale i další lidé z praxe. A nic se nestalo. A najednou takový rozruch a lidé a politici se najednou ptají, jak je to u nás možné. Nechápu, proč až teď. Ještě nedávno se obchodníkům s kojenci dokonce tleskalo.

Jak to myslíte?

Možná si pamatujete na náš rozhovor před časem, kde jsme řešili odmítnutí Ústavního soudu zapsat do rodného listu dítěte dva muže, jeden byl Čech, druhý cizinec. A ti jasně řekli, že mají dítě od náhradní matky z Kalifornie. Kalifornie je známá komerčním náhradním mateřstvím a ochotou zapsat do rodného listu dítěte skoro kohokoliv.

Nebo případ takzvaného českého Kena, který už dlouho dopředu vystupoval v českých médiích a podrobně popisoval, jak čeká a následně už má dítě od náhradní matky. A nikdo se nad tím nepozastavil, naopak se řada lidí rozplývá nad tím, jak český Ken nakupuje výbavičku. I když tito muži udělali přesně to samé, co dnes policie i politici vyčítají nějakému Američanovi, kterému porodila dítě ukrajinská náhradní matka z darovaného vajíčka v Praze. A já se tedy ptám, v čem je rozdíl? V tom, že se jedná o Ukrajinky a ne o české nebo kalifornské náhradní matky?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem je podle Hany Konečné spočívá hlavní nebezpečí „výroby dětí na zakázku“?
  • A jak by se obchodu s dětmi dalo zabránit?
sinfin.digital