Konec ruského plynu v Evropě? Fialova vláda má deset dní, aby se připravila na hrozící „armagedon“

Na INFO.CZ spouštíme nový newsletter, který bude mapovat aktuální situaci i budoucí výhledy plynárenského byznysu – odvětví, jehož turbulentní vývoj z poslední doby má stále výraznější dopady na životy každého z nás. Není náhodou, že newsletter poprvé vydáváme právě dnes – u příležitosti zahájení technické odstávky plynovodu Nord Stream 1, která de facto znamená odpojení Evropy od ruského plynu. Zda bude tato odstávka pouze dočasná, anebo bude trvalého charakteru, bude mít zásadní dopady pro celou Evropu.

CO SE DĚJE: Dnes začíná desetidenní „technická odstávka“ podmořského plynovodu Nord Stream 1, který přivádí zemní plyn z Ruska do Německa a následně dále do Česka. Jedná se o další komplikace v dodávkách této komodity poté, co v červnu klesl přepravený objem plynu tímto plynovodem na 40 procent běžných úrovní.

PROČ JE TO DŮLEŽITÉ: Politici i energetici se obávají, že Rusko bude znovuspuštění plynovodu odkládat a Evropa zůstane od ruského plynu zcela odstřižena. To by pro starý kontinent představovalo významné komplikace jak pro průmysl, tak pro domácnosti – loni totiž Rusko pokrylo asi 40 procent evropské spotřeby plynu.

„BIG PICTURE“: Zastavení dodávek je tak černým scénářem pro celou Evropu, na některé země by však opatření dopadlo skutečně drtivě. Bohužel, Česko do této kategorie států patří – společně s Lotyšskem máme nejvyšší závislost na ruském plynu ze všech zemí Evropské unie – 100 procent.

Pokud by skutečně došlo k nejhoršímu a Rusko by plynovod Nord Stream 1 znovu nespustilo, Česko by ze dne na den přišlo o kompletní dodávky plynu. Krok by pravděpodobně způsobil chaos mezi veřejností, zastavil či omezil výrobu nemalé části průmyslu a dokonce by mohl nevratně poškodit některá průmyslová odvětví. Škody by se v závislosti na délce výpadku počítaly v miliardách korun.

Plynové zásobníky v Česku jsou nyní naplněné téměř na 73 procent.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

ÚKOL PRO FIALU: Je proto zcela zásadní, aby se vláda Petra Fialy a zejména ministerstvo průmyslu a obchodu na možný krizový vývoj v následujících deseti dnech co nejlépe připravily. Mezi prioritami, které musí být jasně rozhodnuté, patří:

  • Kterým podnikům budou omezeny dodávky jako prvním
  • Zda a do jaké míry budeme čerpat plyn z plynových zásobníků
  • Zda nechat domácnosti čelit extrémnímu nárůstu cen plynu

INSIDER: Podle odbornice na energetiku a bývalé ředitelky Českého plynárenského svazu Lenky Kovačovské je plán postupných uzávěr dodávek načrtnutý v patřičné vyhlášce – a bude tak záležet na tom, jaký stupeň nouze případně bude vyhlášený.

„V prvním až pátém stupni se jedná o omezování dodávek, v šestém až desátém o jejich přerušení konkrétním skupinám odběratelů. A pak je tzv. havarijní odběrový stupeň, který se vyznačuje přerušením dodávky plynu všem odběrným místům s cílem zachování minimální provozní akumulace plynárenských sítí pro jejich budoucí zprovoznění,“ popisuje Kovačovská.

„V prvních odběrových stupních se primárně omezuje dodávka velkým spotřebitelům, kteří mohou přejít na jiné palivo. Naopak na posledním místě se k přerušování dodávek přistupuje u spotřebitelů, kteří zajišťují výrobu potravin, provozům živočišné výroby s nebezpečím úhynu zvířat, výrobcům pohonných hmot, zdravotnickým zařízením či domovům důchodců. A samozřejmě až úplně nakonec se dodávky zastaví domácnostem,“ doplňuje odbornice.

ZÁSOBNÍKY: Česko v posledních měsících výrazně naplnilo své plynové zásobníky, které jsou nyní na 73 procentech kapacity. Právě na plyn v zásobnících by přitom Česko v případě výpadku výrazně spoléhalo. Matematika je taková, že při naplnění zásobníků na 80 procent je možné pokrýt spotřebu všech zákazníků v ČR po dobu 89 dnů, případně všech „chráněných zákazníků“ 155 dnů.

MEZI ŘÁDKY: Vláda se musí kromě aktuální situace zabývat i střednědobým výhledem a otázkou, odkud zajistit bezpečné a spolehlivé dodávky v dalších letech. Dobrou zprávou je, že se vládě minulý týden podařilo zajistit kapacitu v nizozemských terminálech na zkapalněný plyn, které pokryjí až třetinu roční spotřeby Česka.

Pokud vás newsletter zaujal, neváhejte a přihlašte se k pravidelnému odběru ZDE

Návrat k uhelné energetice se v Německu komplikuje. Chybí lidé i uhlí

Plyn a jádro jsou „zelené“. Co znamená důležité rozhodnutí europoslanců ohledně udržitelných zdrojů?

sinfin.digital