Boj o nikotinové sáčky: Přešlo na ně už 100 tisíc Čechů, nyní hrozí, že se jich část vrátí zpět k cigaretám

Už přes sto tisíc uživatelů dokázalo podle dat tabákových společností přejít z klasických cigaret na takzvané nikotinové sáčky. Tedy na bezdýmý a méně rizikový produkt nové generace, do kterého tabákové společnosti vkládají velké naděje. Jenže spolu s jejich rostoucí oblibou roste i nutnost regulace – na ministerstvu zdravotnictví tak právě nyní vzniká nová vyhláška. Ta by však, jak naznačují zdroje INFO.CZ, mohla být extrémně přísná – a mohla by tak s vaničkou vylít i „nikotinové“ dítě. 

Takzvané nikotinové sáčky, malé váčky naplněné celulózou napuštěnou nikotinem a příchutí, které si kuřáci vkládají pod horní ret, si získaly celé Česko. Podle údajů tabákové společnosti British American Tobacco na ně přešlo už sto tisíc lidí – a to buď jako doplněk cigaret, nebo jako jejich alternativu. 

Nikotinové sáčky totiž patří do takzvané kategorie produktů s potenciálně nižší škodlivostí či rizikovostí – to vyplývá především z toho, že neobsahují tabák a při konzumaci nedochází ke spalování. Pochopitelně, stále obsahují nikotin, tedy návykovou látku – ovšem ve srovnání s běžnou cigaretou, která kromě nikotinu obsahuje i několik tisíc zdraví škodlivých látek, se zjevně jedná o méně škodlivou variantu.  

To uznávají i odborníci. „Nikotinové výrobky nespalující tabák, jako jsou nikotinové sáčky, jsou výrazně méně škodlivé než klasické cigarety,“ říká Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS). „Toto tvrzení lze potvrdit i nepopíratelnými fakty a čísly ze Skandinávie, kde jsou dlouhá desetiletí orální produkty mezi dospělou populací velmi populární, například Švédsko má díky tomu nejmenší výskyt rakoviny plic v Evropě,“ doplňuje odborník s tím, že po přechodu na nikotinové sáčky přestaly v Česku kouřit, případně snížily svou spotřebu cigaret, už desítky tisíc lidí.

Nikotinové sáčky však v Česku dosud existovaly v jistém právním vakuu, nevztahovalo se na ně ani věkové omezení prodeje. To by se nyní mělo změnit. Na ministerstvu zdravotnictví vzniká vyhláška, která by měla nikotinové sáčky podrobně regulovat: klade si za cíl nastavit nejen to, aby prodejci měli zakázáno produkt prodávat dětem a mladistvým, ale chce i zastropovat povolené množství nikotinu, které by mohly obsahovat. Podle informací INFO.CZ jeden z návrhů nové vyhlášky počítá s maximálním množstvím nikotinu čtyř miligramů na sáček.

Ovšem zatímco omezení prodeje od 18 let tabákové společnosti vítají, zastropování množství nikotinu by podle nich mohlo být pro produkt likvidační. Ty nejoblíbenější a nejprodávanější sáčky totiž obsahují přibližně trojnásobek tohoto množství a jejich snížení by se mohlo negativně projevit na poptávce spotřebitelů. Pokud by tak tento bod prošel, podle tabákových společností by to mohlo znamenat, že se lidé budou vracet zpět k cigaretám – tedy k více rizikové variantě.

„Jak vyplývá ze samotného názvu výrobku, nikotinové sáčky obsahují návykový nikotin, a je tedy potřebné rozšířit zákonem stanovený zákaz prodeje mladším 18 let, který dnes platí u cigaret a dalších výrobků s nikotinem, i na nikotinové sáčky. Stát společně s tabákovým průmyslem by měly nastavit takové podmínky, aby jakékoliv tabákové a nikotinové výrobky nebyly dostupné dětem a mladistvým a toto důsledně kontrolovat,“ říká šéf komunikace British American Tobacco (BAT) Petr Mestančík.

„Na nikotinové sáčky jako nejméně škodlivou alternativu již přešlo více než sto tisíc českých kuřáků. To je z pohledu veřejného zdraví velmi dobrá zpráva a stát by měl udělat maximum pro to, aby tento pozitivní trend dále podpořil. Extrémní regulace kategorie nikotinových sáčků by byla pouze cestou zpět k cigaretám,“ dodává manažer BAT.

Souvislost mezi užíváním nikotinových sáčků a omezováním kouření klasických cigaret přitom potvrzuje i nedávný výzkum pro Anglo-americkou univerzity (AAU). Podle něj 64 procent uživatelů nikotinových sáčků uvedlo, že přestali či omezili užívání jiného nikotinového či tabákového výrobku poté, co začali nikotinové sáčky užívat.

Ze studie rovněž vyplývá, že při současném kouření a užívání nikotinových sáčků je denní spotřeba o tři cigarety nižší než u průměrného kuřáka a říká, že 96 procent uživatelů nikotinových sáčků se rekrutuje z dřívějších uživatelů tabákových výrobků.

„Mezi uživateli nikotinových sáčků skutečně nalezneme jen velmi malé procento těch, kteří nemají předchozí pravidelnou zkušenost s kouřením nebo užíváním jiných nikotinových výrobků,“ uzavírá šéf komunikace BAT Petr Mestančík.

sinfin.digital