Český fotbal stáhl kalhoty daleko před brodem. „Repre“ povede trenér, jehož vlak už zmizel v dáli

KOMENTÁŘ MICHALA BORSKÉHO | Ivan Hašek byl výtečným fotbalistou, ale jen průměrným fotbalovým trenérem a ještě horším funkcionářem. Pomyslný výkvět českého fotbalu čeká letos šťastně uhraná účast na mistrovství Evropy, je ale jasné, že národní tým potřebuje budovat především s ohledem na kvalifikaci o mistrovství světa v Mexiku za dva roky. Překvapí vzdělaný fotbalový alibista české fanoušky?

Dlouhé tahanice o to, kdo se stane po Jaroslavu Šilhavém koučem české fotbalové „sborné“, byly vlastně zbytečné. Nominace fotbalového světoběžníka Ivana Haška je naprosto typickým krokem současného vedení FAČR v čele s nemastným neslaným předsedou Petrem Fouskem. 

Ivan Hašek si udělal vynikající jméno jako originální fotbalista. Jakkoliv byl spíš křehké tělesné konstituce, na hřišti platil ve slavné éře Sparty v 80. letech za neutuchajícího bojovníka středu pole. V listopadu 1989 řečnil k davům na Václavském náměstí a v létě 1990 vedl československý tým na italském mistrovství světa jako kapitán. Otce Ivana Haška pronásledovali komunisté, on během fotbalové kariéry přesto zvládl vystudovat právnickou fakultu a je držitelem titulu JUDr. 

Ego, byznys & „srdíčko“. České fotbalové kluby jsou černou dírou na peníze, tuzemské boháče přesto přitahují

Cesta vzhůru

Když krátce po skončení fotbalové kariéry v roce 1997 převzal po Zdeňku Ščasném vedení pražské Sparty, bylo Haškovi pouhých 37 let. Převzetí nejslavnějšího klubu v zemi bylo ve své době pro fotbalovou veřejnost šokem. Většina trenérů přichází ke špičkovým štacím postupně od trénování mládeže nebo celků z nižších soutěží. 

Jako bývalý úspěšný hráč a inteligentní člověk měl však Hašek velkou autoritu a ve sparťanské šatně k dispozici nejlepší fotbalisty, které se na přelomu tisíciletí proháněli po tuzemských pažitech – včetně mladičkého génia Tomáše Rosického. V zádech s „Velkým čápem“ Peltou to snad ani nemohlo dopadnout špatně – Sparta pod Haškovým vedením oslavila dva mistrovské tituly a úspěšně si vedla také v Lize mistrů.

Následné angažmá ve druholigovém francouzském Štrasburku mělo být odrazovým můstkem k vyšším metám. Haškovi podporovanému asistentem Karlem Jarolímem se s týmem podařilo postoupit do nejvyšší francouzské soutěže, kde v následující sezóně skončil na 13. místě. 

Proslulým se v této době stal Haškův výrok pronesený v rozhovoru pro časopis Hattrick na dotaz, jak si vede na francouzských pozápasových tiskových konferencích (Hašek umí výborně francouzsky): „Jsem jako Fučík. Mluvím hodně, ale ve skutečnosti jim neřeknu nic moc konkrétního.“ Pro Ivana Haška velmi typické. 

Následovalo krátké angažmá v japonském Kóbe a pak už první kontakt s petrodolary arabského fotbalového světa v klubu Al Wasl.

V roce 2006, tedy před 18 lety, přišel vrchol Haškovy trenérské kariéry, kdy mu dobré konexe na francouzské fotbalové prostředí, v němž působil v 90. letech jako aktivní fotbalista, umožnily převzít jeden z tamních nejslavnějších klubů AS Saint-Étienne. Skončil s ním v lize na 11. místě a po sezóně se i kvůli zákulisním tlakům musel z klubu pakovat. 

Trenérský začátečník ve společnosti další sparťanské legendy Jozefa Chovance (vlevo).

Vrcholným funkcionářem

Před poslední francouzskou štací měl ale Hašek za sebou první neúspěšný pokus stát se hlavou celého českého fotbalu. Jak jsme zmínil výše, Hašek je vystudovaným právníkem a je tedy přirozené, že měl ambice vyzkoušet si své schopnosti i jinde než na fotbalové lavičce. 

V roce 2005 tedy přijal s velkou podporou celého hnutí kandidaturu na předsedu ČMFS. Mocný zákulisní hráč tehdejší doby Vlastimil Košťál měl ale jiné plány a do čela usedl nevýrazný Brňák, jehož jméno jsem si musel připomenout na Wikipedii.

O čtyři roky později už Hašek ve volbách s velkou převahou uspěl a teplou lavičku emirátského Al-Ahli vyměnil za horké křeslo na Strahově. Český fotbal mluvil o revoluci. 

Hašek jako člověk s vysokým morálním kreditem otrkaný na mezinárodním poli měl být ten, kdo svaz vyvede z temnot úplatkářských a jiných afér do společnosti vyspělých fotbalových národů – kde se sice uplácí také, ale celé to vypadá tak nějak elegantněji a míň světsky. No nic. 

V rozsáhlém fotbalovém podzemí už ale v té době začínala expandovat moc někdejšího úplatného sudího (soud stále běží, pozn. red.) a agenta StB Romana Berbra. Když Hašek viděl, že není sil, které by plíživý nástup vlády „náčelníka“ z polosvěta zastavily, hodil ručník do ringu a po necelých dvou letech na vedení svazu v roce 2011 rezignoval s odůvodněním, že se stále cítí být více trenérem než funkcionářem. 

Mnozí to brali jako zradu, ztrátu iluzí a bůhví co ještě. Ivan Hašek byl tehdy ale asi vzácně upřímný, když řekl, že bližší je mu bezprostřední kontakt s fotbalovým hřištěm.

Fyzická podobnost se současným předsedou FAČR Petrem Fouskem (vpravo) je čistě náhodná...

Ze Zálivu zpět na místo činu

Tou dobou už měl Hašek za sebou krátký záskok u české reprezentace, když se po neúspěšném Petru Radovi pokusil zachránit postup na MS 2010 v Jihoafrické republice. Remízy na Slovensku a doma se Severním Irskem ale k úspěchu nevedly. 

K odchodu z předsednického křesla jistě pomohlo i vábení arabských bafuňářů a jejich naditých měšců. Do zemí jako Spojené arabské emiráty nebo Katar si špičkoví fotbalisté světové úrovně chodí na stará kolena vydělat a svým renomé pohladit ega šejků v rolích majitelů tamních klubů. Vystřídala se jich tam celá řada.

Se vší úctou se úroveň tamních soutěží a konkurence nedá srovnávat se špičkovou evropskou úrovní a platí to i o reprezentačních celcích. Právě tento svět se stal na dalších deset let osudem Ivana Haška. Neměl se jistě špatně, ale o někdejších trenérských ideálech to už asi dávno nebylo. Ostatně ani na této úrovni nebyly Haškovy výsledky nějak zázračné.

Fotbalový vývoj ale běžel dál a na české fotbalové scéně mezitím vstali jiní moderní bojovníci, typicky trenér pražské Slavie Jindřich Trpišovský a vůdce Slovácka Martin Svědík. 

Zatímco první se z role hospodského vypracoval přes provinční štace ve Viktorce Žižkov a Liberci až do Edenu, kde získal tři mistrovské tituly a úspěšně bojoval v Evropě, druhý zprvu asistoval jiným trenérům, aby si renomé vybudoval s podceňovaným týmem Slovácka, se kterým pravidelně útočí na nejvyšší příčky v nejvyšší domácí soutěži.

Ivan Hašek byl výtečným fotbalistou, ale jen průměrným fotbalovým trenérem a ještě horším funkcionářem.

Ani jeden v souboji s Haškem neuspěl. Fotbalová generalita po typickém „Fouskovském“ přešlapování vsadila na osvědčené jméno, jehož trenérský lesk už dávno zavál čas. Připomeňme si, že poslední výraznou stopou Ivana Haška v evropském fotbale bylo angažmá ve francouzském AS Saint-Étienne v sezóně 2006/2007 a pak už jen neúspěšný záskok u naší „repre“ o dva roky později. Víc nic.

Jistě, trenér fotbalové reprezentace je spíše než koučem pracujícím s hráči na denní bázi jako klubový trenér manažerem, který komunikuje s fotbalisty působícími v různých klubech napříč kontinentem. 

Když se mu vybraní jedinci dostaví jednou za pár měsíců na čtyřdenní reprezentační sraz, v jehož rámci odehrají dva zápasy, je jasné, že je nemůže učit hrát fotbal. To, že jej umí hrát (nebo by aspoň měli) má odraz právě už v nominaci do nároďáku.

Kdo ale někdy dělal jakýkoliv výkonnostní sport, ví, že více než o fyzických dovednostech a talentu je úspěch často mnohem víc otázkou „dobré hlavy“, to jest psychické kondice jedince. 

A právě tady se skrývá hlavní vklad dobrého reprezentačního trenéra. Musí být svou energií, charismatem a strategickým géniem schopen strhnout hráče ke kolektivnímu výkonu, kterým předčí soupeře, učinit je mentálně odolné a určit vhodnou taktiku.

Fotbal v nižších soutěžích: Proč je lepší vzít holku na okres než do kina?

Jak říkával legendární trenér Jozef Vengloš: „Čechoslováci/Češi jsou schopni nejlepší soupeře občas porazit, ale nikoliv porážet pravidelně“, jinými slovy, při stodesetiprocentní přípravě je schopen i tým s menšími fotbalovými individualitami překvapit opravdu silné soupeře, jako se to občas dařilo v minulosti. 

V uplynulé kvalifikaci o mistrovství Evropy, která stála pro úplný rozvrat týmu krk Jaroslava Šilhavého, jsme se ale řádně zapotili mj. v konkurenci Albánců, Faeřanů a Moldavanů.

Na Euro do Německa už se tedy pojede s Haškem. Cíl, který stojí před novým stavitelem reprezentace, je ale především proplout úskalími kvalifikace o světový šampionát za dva roky v Mexiku. Považme, že na vrcholné akci, jíž se co do prestiže mohou rovnat pouze letní olympijské hry, Češi naposledy účinkovali v roce 2006... 

A to je opravdu, ale opravdu tristní. Vždyť mezitím to úspěšně zvládli třeba Slováci, Islanďané, Bosňané a další fotbaloví „trpaslíci“. Nejsem si ale jistý, že energie nedávno šedesátiletého matadora fotbalové scény Perského zálivu bude k takto náročnému úkolu stačit. Strašně rád bych se mýlil.

Že se na to nedá koukat? Nároďák má až zázračné výsledky vzhledem ke stavu, v jakém je fotbal v Česku

Black Lives Matter ano, pieta za zavražděné Izraelce ne? Fotbalová federace UEFA si zjevně nevidí do úst

sinfin.digital