Fotbal v nižších soutěžích: Proč je lepší vzít holku na okres než do kina?

Jan Nápravník

Vzít o víkendu děti nebo přítelkyni například do kina, zoo nebo do restaurace je stále častěji záležitost pro bohatší vrstvy obyvatelstva. Za jedno takové odpoledne jste klidně víc jak tisícovku v mínusu a dost často to za to ani nestojí. Spousta z nás je o víkendu zvyklá jít na fotbal, bojovat o poslední parkovací místo, nechat pár stovek korun za lístek, pozorovat hodinu a půl dlouhou taktickou nudu a ještě čekat dvacet minut na hnusnou klobásu. Šlo by však spojit fotbal, kino, zoo a restauraci do jednoho, potěšit všechny okolo a navíc nezbankrotovat? Ale jistěže, stačí sejít o pár pater fotbalové pyramidy níž a vyrazit na okresní soutěže.

Fotbal mimo profesionální ligy má své neopakovatelné kouzlo. Je to ideální místo, kam vzít holku nebo děti, pokud chcete drahou polovičku nechat doma, aby měla chvíli pro sebe. Navíc se opravdu jedná o podívanou jako v kině. 

Na jednom místě vidíte mladíky, kteří se ještě před pár hodinami potáceli z místní hospody domů, brousky, kteří možná nemají v nohách, ale zato neváhají do soupeře párkrát za zápas ostře zajet a v neposlední řadě místní legendy. Ty sice měly svůj zenit okolo Eura 96, ale stále jako jediné z týmu umí kopnout do míče. To všechno za pár korun do kasičky místního správce, který vstupné stejně večer s týmem propije.

Fotbalem jsem vždy chtěl bavit lidi. „Dloubák“ mi brankář Maier odpustil až po 35 letech, říká Panenka

Vezměme do úvahy několik důležitých argumentů, proč je návštěva místního hřiště příjemným zážitkem:

1. Zaparkujete, kde chcete – nemusíte se děsit toho, že na fotbal od pěti musíte vyrazit v půl čtvrté, abyste dvacet minut hledali místo na zaparkování. Prostě dáte auto na nejbližší plácek a máte vystaráno. Zadarmo a bez nervů.

2. Nestojíte fronty – kdo by rád čekal frontu na lístek, toaletu nebo klobásu? Prostě přijdete, dáte místnímu správci pár drobných za vstup a pak už se pohodlně opřete s tou nejlepší klobásou v ruce o nejbližší klandr. Všechno je rychlé a nic vám neunikne. To samé platí i pro toaletu.

3. Nezaplatíte tolik za vstup – jít dneska na první ligu není levná záležitost. Místo toho, abyste dali několik stovek za lístky, radši vylovte z kapsy 20 až 30 korun, které vám stejně chybět nebudou. Fotbal sice bude pravděpodobně horší než ve Fortuna lize, ale zase ne o tolik a bude to daleko větší zábava.

4. Nesrovnatelně lepší občerstvení – ruku na srdce, i když se ty největší české kluby snaží zlepšit tristní stav svého občerstvení, nic se nevyrovná masité klobáse na okresní soutěži. I se vstupným za ni dáte tolik (mnohdy i méně), co za hnusný a suchý párek na vyšší soutěži. Nelze opomenout i pitný režim. O ten se stará místní hospoda. Takže pokud neřídíte, můžete si dovolit nutriční chybu v podobě osmi rumů a čtyř piv, za které nedáte dohromady ani 300 korun. A nebo auto necháte na plácku a druhý den si pro něj můžete dojít. Elegantní a flexibilní řešení.

5. Okres je prostě zábava – v zásadě o nic nejde. Parta kluků se každý víkend sejde, aby si udělala žízeň, vyřvala se a trošku se zapotila. Žádné miliony, žádný VAR ani propočítávání koeficientu a nasazení v pohárových soutěžích. Navíc na takový fotbal nemůžete sázet, takže si při zápase nekoušete nehty, jestli máte cashoutnout tiket, nebo mu dáte ještě šanci. Prostě starý dobrý okres s příšernými rozhodčími, divokými výsledky i neméně zajímavými akcemi od těch nejpravějších dělníků fotbalu. 

6. V klidu na místě, kde vám to vyhovuje – na okresní soutěže chodí v dnešní době od zhruba 50 po nižší stovky návštěvníků. Nikde se nebudete tísnit, nikdo do vás nebude strkat a ještě si můžete stoupnout, kam chcete. Když to děti nebaví, můžou si hrát na zpravidla blízkém hřišti. Tatínkové jistě ocení. A maminky také, protože mají doma klid a děti jsou venku na čerstvém vzduchu.

Kam zmizeli fotbalisté s charismatem, jak se hraje v zahraničí a v čem spočívá tragédie českého fotbalu? Maxim s vicemistrem Evropy Radkem Bejblem

Až budete příště přemýšlet, kam s ní nebo kam s nimi, mrkněte do novin, kde se v okolí o víkendu hraje A, případně B třída a dejte kraji či okresu šanci. Jednak návštěvou podpoříte lokální kluby, které počítají každou korunu a za druhé tím podpoříte svoji peněženku, protože i když výdaje zdvojnásobíte, pořád vás to dohromady vyjde daleko levněji než nová tupá marvelovka v kině s hnusným popcornem a nachos v rámci výhodně drahého menu.

V neposlední řadě se prostě dobře pobavíte, protože i když nedržíte palce ani jednomu týmu, zápasy zpravidla přinášejí velké množství gólů a ještě větší množství bizarních situací, které byste v nejvyšší soutěži hledali jen marně. A pokud ano, tak byste stejně jen nadávali, že za tyhle peníze nechcete vidět fotbalisty, jak se jim motá míč pod nohama a nepřihrají si na tři metry.

Pařba na diskotéce se nedá omluvit. Jak chcete vést děti ke sportu, když se jejich vzory chovají jako naprostí pitomci?

Black Lives Matter ano, pieta za zavražděné Izraelce ne? Fotbalová federace UEFA si zjevně nevidí do úst

Že se na to nedá koukat? Nároďák má až zázračné výsledky vzhledem ke stavu, v jakém je fotbal v Česku

sinfin.digital