ODS revival. Kdy si nejsilnější vládní strana otevřeně přizná, že je na šikmé ploše?

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ | Měla to být disciplína nahrávající vládní koalici. Volby do Evropského parlamentu, k nimž chodí méně lidí. Především ti, kdo se o politiku zajímají. Papírově právě voliči vládních stran. Ty ale ve volbách neuspěly.

Aby se něco mohlo změnit, je to potřeba říct jasně a otevřeně. Udělat nějakou sebereflexi. Poučit se z chyb. Ne z chyb z kampaně, ale z vládnutí posledních tří let. A odhodlat se k nějakým změnám. Nejhorší by teď byl přístup: je to vlastně úspěch. Jedeme dál jako dosud.

Při rekordní účasti 36 procent, což je o sedm procentních bodů víc než v roce 2019, získala koalice SPOLU 22,27 procenta. Zůstala na druhém místě za ANO Andreje Babiše s 26,14 procenty. Je to výrazně horší výsledek než ve volbách do Sněmovny v roce 2021 i ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, kdy strany současné koalice SPOLU kandidovaly samostatně. Přeji řečeno TOP 09 spolu se STAN.

Propad je to pro ODS i lidovce, kteří ztratili po jednom mandátu. TOP 09, která se pravidelně v průzkumech objevuje na hraně pěti procent, se naopak jako jediné podařilo obhájit dva mandáty. Ještě hůř než koalice SPOLU dopadli vládní Piráti a STAN.

Tou nejsilnější nosnou stranou celého vládní tábora je ale ODS. Proto stojí za to přednostně zaměřit pozornost na ni. Společná kandidatura jako SPOLU, kterou si proti vůli značné části ODS prosadil premiér Petr Fiala s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, nevyšla.

Motivy, proč jít spolu, byly dva. Šance vyhrát volby a udržet značku SPOLU živoucí do sněmovních voleb příští rok. Tyto dva motivy měly ospravedlnit velmi nesourodou kandidátku od konzervativního Alexandra Vondry až po progresivistického Luďka Niedermayera, kteří skoro pravidelně v tak klíčových rozhodováních, jako je umělé zdražování života Green Dealem nebo kritický postoj vůči nelegální migraci, hlasovali zcela opačně.

Těžko říct, jestli by při samostatné kandidatuře měly strany SPOLU v součtu víc poslanců. Určitě se ale dá říct, že ODS by jich při výsledku kolem 15 procent, který jí vychází v průzkumech, měla víc než tři. A TOP 09 a KDU-ČSL by možná v Evropském parlamentu vůbec neseděly.

Eurovolby: ANO jasně první. Turek s komunistkou Konečnou převálcovali Piráty i Nerudovou

Občanští demokraté se obětovali pro své koaliční partnery, jejichž názorům se bohužel už třetí rok podvolují ve společné vládě. Takže provozují politiku se silně socialistickými tendencemi, kdy se zvyšují daně, stoupají sociální dávky, přibývá státních zaměstnanců a navzdory všem slibům dál bují dotační ekonomika. Výsledkem je nejslaběji rostoucí ekonomika v celé Evropské unii. A největší pád reálných příjmů.

Vláda dlouhodobě sází na to, že má hlasy de facto jisté, protože je pro mnoho lidí, kteří se obávají návratu Andreje Babiše k moci, tím menším zlem. A hlasy jí dají, přestože dělá politiku, která jde proti jejich zájmům.

Zatím z dat nevidíme, komu voliči nepřišli. Víme ale zhruba, odkud a kam se přesouvají. A přes linii mezi vládními stranami Česka A a opozičními z Česka B voliči podle průzkumů nechodí. 

Takže vysvětlení prohry ODS jsou v zásadě dvě. Buď ti, kdo ji volili, nepřišli. Nebo dali hlasy Filipu Turkovi ze spolku Motoristé a Přísaha, který dostal 10,26 procenta. Dva mandáty v Evropském parlamentu. O jeden jediný méně než ODS. Strana kdysi kralující politice.

ODS si zaslouží tvrdou sebereflexi a změnu kursu před sněmovními volbami.

SPOLU volilo 661 250 voličů. Motoristy 304 623. Teď je na důkladnou analýzu, kde Filip Turek ty hlasy získal. Sám je přesvědčen, že část jsou prvovoliči, část přišla od SPD a část právě od ODS. Sám o sobě mluví jako o „revivalu ODS“.

Výsledek si zaslouží tvrdou sebereflexi ODS. A změnu kursu, protože sněmovní volby jsou už za rok. Ty jsou výrazně těžší disciplínou, s výrazně vyšší volební účastí. Kdy přijde mnohem více voličů Andreje Babiše.

ODS se musí pustit do personálních změn. Zamyslet se nad výměnou lídrů. Předvést lidem, že je stranou prosperity, která má ekonomickou kompetenci. Protože životní úroveň a bezpečí jsou ta nejdůležitější témata, podle nichž se lidé v politice rozhodují.

Urgentní je teď předvést akčnost a skutečné výsledky. Rozhodnout rychle o stavbě nových atomových bloků a vysvětlit, že tohle je základní předpoklad, abychom v evropské energetice křivené Green Dealem vůbec mohli prosperovat. 

Dotáhnout změny důchodů a přestat se televizní daní z internetu podbízet lidem, kteří ODS stejně nikdy volit nebudou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohrál s Marine Le Penovou výrazně drsněji než koalice SPOLU. Ale okamžitě z toho vyvodil důsledek a pokusí se posílit svůj mandát předčasnými volbami. I když tím riskuje, že kariéru v Elysejském paláci zakončí kohabitací s vládou Marine Le Penové. 

Pokud chce ODS vítězit, musí se z chyb poučit, a ne se plácat po rameni a pokračovat dál po nastoupené šikmé ploše.

Macron po drtivé porážce zariskoval a pokusí se využít šoku Francouzů z výsledků eurovoleb

Zlámalová: Poprvé po dvou letech se v Česku zvýšila životní úroveň. Příjmy ale sráží vyšší daně

Lenka Zlámalová: Tři scénáře, kam zamíří stagnující ODS

sinfin.digital