První velký dodavatel energií zkrachoval. Končí Bohemia Energy, energie od ní odebíral téměř milion zákazníků

Největší alternativní dodavatel plynu a elektřiny v Česku, společnost Bohemia Energy, v pondělí oznámila, že s okamžitou platností ukončuje dodávky na českém trhu. „K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce,“ uvedla společnost na svých internetových stránkách.

To, s čím se zatím potýkal především západ Evropy, se ve středu stalo skutečností i v Česku. Zkrachoval první velký dodavatel energií, společnost Bohemia Energy, která dle svých slov už nebyla schopná dodávat zákazníkům energie za nasmlouvané ceny.

Svých asi 900 tisíc zákazníků firma odkázala na takzvaného Dodavatele poslední instance (DPI), který má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat elektřinu a zemní plyn zákazníkům za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Bohemia Energy zároveň svým zákazníkům radí, aby si co nejdříve našli nového dodavatele energií. 

Bohemia Energy doplatila na razantní růst cen energií na evropských trzích. U elektrické energie vzrostla cena oproti loňskému roku přibližně trojnásobně, u cen plynu až desetinásobně. Další růst přitom není z řady důvodů vyloučený. Firmy, které si včas nezajistily dodávky pro své zákazníky za nasmlouvané ceny, se právě nyní dostávají do problémů.

„Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ uvedla Bohemia Energy na svých internetových stránkách.

Necelému milionu zákazníků Bohemia Energy nyní radí, aby se obrátil na institut dodavatele poslední instance, jehož roli až na šest měsíců plní například firmy jako ČEZ, E.ON či Pražská energetika.

Řešení energetické chudoby, nebo peníze z vrtulníku? Evropa hledá recept na vyšší ceny energií, potřeba je však systémové řešení

Krize, která se dala předpokládat. Evropa propadla panice nad důsledky své vlastní energetické politiky

SDÍLET
sinfin.digital