Vzestup a pád eskamotéra Mikuláše Mináře. Odkrýváme dosud neznámé okolnosti rozpadu hnutí Lidé PRO

Michal Půr

Když Mikuláš Minář na konci března oznamoval, že jeho spolek Lidé PRO končí, protože nesehnal stanovený počet podpisů, zdálo se všechno naprosto jasné a pochopitelné. Komentátoři a politici vesměs uznávali, že někdejší výrazná postava Milionu chvilek pro demokracii alespoň zkusila oživit tuzemskou politiku, sjednotila opozici a odešla středem. My jsme se s tímhle závěrem nespokojili. Striktní mlčení, které pozorujeme u ostatních postav Minářova hnutí, naznačuje, že se všechno odehrálo trochu jinak. Proto jsem se s několika členy Lidé PRO v uplynulých dvou týdnech setkal a pokusil se celý příběh zrekonstruovat. Samozřejmě pod příslibem zachováním jejich anonymity.

Abychom pochopili, proč Minářův projekt skončil neslavně, musíme se vrátit na začátek, tedy do roku 2020, těsně před začátek covidové krize. Šéf hnutí Praha sobě Jan Čižinský se zrovna chystá oznámit, že jeho hnutí 3000 statečných bude kandidovat v podzimních parlamentních volbách v roce 2021. V tu chvíli ovšem dostává SMS od Mikuláše Mináře, aby s tímhle oznámením, plánovaným už na následující den, ještě počkal. 

Minář mu nabízí účast ve svém vlastním projektu. Řadě lidí kolem Čižinského se to moc nezdá a Minářovi dávají najevo, že tohle je skutečně slabý důvod, proč by měli na poslední chvíli zrušit své plány. Aktivista Minář ovšem přichází s nabídkou, kterou lze odmítnout jen těžko: „Mám podporu Milionu chvilek,“ říká a Čižinský a spol. s vyhlídkou na stovky tisíc hlasů nakonec kapitulují.

Minář krátce poté spouští nábor a i Čižinského lidé musí absolvovat několikakolový výběr, který má ukázat, zda jsou pro nový projekt vhodní. „Zpětně mi to samozřejmě přijde úplně bizarní, ale nám to tehdy skutečně nedošlo,“ říká jedna z postav hnutí, která celým výběrem úspěšně prošla. 

Už touhle dobou jsou zjevné určité zneklidňující náznaky, ale všichni ještě zůstávají „v pohodě“, protože za sebou mají hnutí, které přivedlo na Letnou stovky tisíc nespokojených občanů. Tedy alespoň si to myslí. Pravda vyjde najevo 27. září, kdy novinář Jan Novotný v týdeníku Euro zveřejňuje zprávu, že Mikuláš Minář jde do politiky a chystá nové hnutí, s nímž chce kandidovat do Poslanecké sněmovny. Pro členy „občanského“ Milionu chvilek je to šok, s čímž se vůbec netají a na rovinu říkají, že nejde o jejich akci. A skutečně nešlo.

Dvě tváře Mikuláše Mináře

Minářovi se povedl skoro neuvěřitelný kousek. Chystal vlastní „volební“ projekt, o němž v Milionu chvilek vůbec nevěděli, ale Čižinskému a spol. tvrdil, že má podporu tohoto občanského hnutí. Když se ukáže, jak se věci mají, zkušený starosta Prahy 7 a poslanec okamžitě couvá a dále se osobně žádných plánů na společný postup neúčastní. Považuje to za příliš riskantní a dění následujících měsíců mu dá za pravdu. Někteří Čižinského lidé ovšem v hnutí zůstávají. I když byli v podstatě oklamání, je to v danou chvíli jejich jediná šance, jak se zúčastnit voleb do sněmovny.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo je Minářův duchovní guru a jakou roli sehrál?
  • Na čem zkrachovalo jednání s Čižinským?
  • A proč poměry v hnutí připomínaly spíš vůdcovský projekt jednoho muže?
sinfin.digital