„Rusko nám chtělo zabránit v obří dodávce pro ukrajinskou armádu,“ tvrdí šéf moravské PBS Group. „Šlo na to přes článek, který obletěl svět“

Ukrajinský online deník Kyiv Independent minulý měsíc přišel s článkem, podle kterého česká strojírenská firma PBS Velká Bíteš dost možná obchází protiruské sankce. Noviny v obsáhlé reportáži naznačily, že klíčové díly pro helikoptéry Mi-8 se do Ruska dostávají i po začátku války – a to přes prostředníka právě od české firmy. Vedení PBS Group nyní v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ předkládá důkazy svědčící o opaku a otevřeně mluví o tom, že článek byl dílem ruské provokace. Jejím cílem bylo podle generálního ředitele firmy Petra Kádnera zmařit obří dodávku dílů do střel s plochou dráhou letu pro ukrajinskou armádu.

Pro generálního ředitele moravské PBS Group Petra Kádnera článek v ukrajinském deníku Kyiv Independent zase takovým překvapením nebyl. Na to, že se proti jeho firmě „něco chystá“, jej upozornili lidé z českých bezpečnostních kruhů už před několika měsíci. 

„V létě jsme od těchto zdrojů dostali tip, že se proti nám připravuje provokace, která nás má poškodit v očích našich obchodních partnerů,“ říká Kádner v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Šlo o údajný reexport výrobků do Ruska.

Tehdy toho Kádner, bodrý padesátník s bílými vlasy, které mu splývají na ramena, podle svých slov příliš udělat nemohl. „Okamžitě jsem zadal důslednou kontrolu, zda nám do Ruska skutečně nemohlo něco utéct – ale to jsme podle dohledání všech sériových čísel výrobků brzy vyloučili,“ krčí Kádner rameny. A tak přišly čtyři měsíce netrpělivého očekávání, zda útočníci trefí terč na zádech jeho firmy. Dočkal se v listopadu.

Boje na Ukrajině podle českého veterána z Afghánistánu: „Míchá se tam první světová válka a moderní technologie”

Ruská účelovka

Moravská PBS Group je jednou z nejstarších strojírenských firem v Evropě. Vznikla v roce 1814, v době Napoleonova vyhnanství na Elbu, a je starší než například Siemens či General Electric. Původně se PBS – První brněnská strojírna – zabývala textilní výrobou, postupně však našla svoje forte ve výrobě parních strojů, kotlů a turbín. Dnes je pochopitelně výrobní portfolio úplně jinde: „Jádro našeho byznysu jsou dvě věci: motory do střel a ‚pomocné energetické jednotky‘ pro vrtulníky,“ vysvětluje Kádner.

Právě pomocné energetické jednotky (APU) jsou pro vrtulníky, jako je stroj ruské výroby Mi-8, klíčové. Zjednodušeně řečeno jde o zařízení za pět milionů korun, které dodává elektřinu a stlačený vzduch hlavnímu motoru vrtulníku. Tyto jednotky PBS dodává na základě vývozní licence zemím, které si nakoupily ruské vrtulníky a nyní je potřebují udržet v chodu. 

„Rusko v tom štveme ze dvou důvodů,“ směje se Kádner. „Rusko tyto pomocné jednotky vyrábí také a naším vývozem přicházejí o peníze. Ale možná ještě podstatnější je fakt, že tím klesá vliv Ruska na tyto státy.“

Pomocné energetické jednotky (APU) pro vrtulníky pocházející z výroby PBS Velká Bíteš.

Do samotného Ruska PBS své výrobky v minulosti také dodávala, do roku 2022 měla dokonce v Moskvě fyzické zastoupení. Jenže po invazi na Ukrajinu a zahájení sankcí se z tamního trhu kompletně stáhla.

Internetový deník Kyiv Independent přesto minulý měsíc přišel s tvrzením, podle kterého asi dvacítka APU z výroby PBS neskončila ve „třetích zemích“, ale našla uplatnění právě ve vrtulnících v samotném Rusku. 

„Kouřící zbraní“ a zároveň jediným zdrojem byla data ze soukromé indické exportní databáze Export Genius, která sleduje export výrobků mířících do Ruska. V ní novináři našli dvacet sériových výrobků české firmy. Pokud by PBS skrze prostředníka skutečně dodávala své výrobky do Ruska, znamenalo by to, že obchází evropské sankce.

To však Kádner kategoricky odmítá. „Je to nesmysl,“ říká emotivně. „Všechna sériová čísla, která databáze zmiňuje, jsme dohledali. Ty konkrétní výrobky jsou u našich obchodních partnerů, jmenovitě například u indické armády. Máme k tomu písemné prohlášení, máme fotografie, máme možnost to kdykoliv ověřit fyzicky.“

Zpochybňuje přitom samotnou databázi, která je neoficiální a není zřejmé, odkud čerpá data. „Z celní správy ta data být nemohou, protože takovou spolupráci zakazuje zákon,“ argumentuje Kádner. Nejpravděpodobnější vysvětlení je podle ředitele PBS takové, že sériová čísla jeho výrobků někdo ukradl a do databáze následně účelově zadal. 

„Někdo – a já jsem přesvědčený, že za tím stojí Rusové – si nejspíš zjistil výrobní čísla dvaceti našich APU jednotek a potom je poslal do neoficiální indické databáze,“ říká Kádner s tím, že výrobky s těmito sériovými čísly hranici do Ruska nikdy nepřekročily. Pak už stačilo napsat článek…

Ruské dezinformace jsou dobře organizované a financované. Boj s nimi a podpora médií jsou dvě strany téže mince, říká Jourová

Cui bono?

Zapojení Ruska do útoku na reputaci PBS Group dává podle Kádnera smysl. Firma nedávno získala velkou zakázku dodávky motorů pro střely s plochou dráhou letu pro ukrajinskou armádu a její zmaření by se tuze hodilo právě Moskvě. „Nyní jsme před dvěma velkými dodávkami motorů do střel na Ukrajinu – a i proto podle nás nebylo načasování článku náhodné. Ten text podle mě cílil na to, aby tuto dodávku ochromil,“ míní Kádner.

Ředitel PBS Group argumentuje, že pokud by se do vyšetřování údajného porušení protiruských sankcí zapojily tuzemské a evropské vyšetřovací orgány, byla by tato dodávka pro Ukrajinu v ohrožení. „Pokud by ten článek vzal někdo vážně, začal by to šetřit. A pokud by to někdo začal šetřit, je pravděpodobné, že nám státní orgány zakážou vyvážet – ať APU, nebo motory do střel,“ popisuje ředitel PBS Group. „Proto ten útok na naši reputaci a na to, aby nám české orgány na základě toho podezření odmítly vydávat vývozní licence.“

Článek v Kyiv Independent má však ještě jeden rozměr. Řada dodávek na Ukrajinu – včetně zmíněných motorů do střel – je financovaná z evropských peněz. „A pochopitelně, pokud by nad některou z výrobních společností visel otazník ohledně možného porušování evropských sankcí, Evropa by ty peníze nepřidělila. To by byl problém jak pro Ukrajinu, tak pro nás,“ říká Kádner.

Potíže EU s plněním slibů vůči Ukrajině narůstají. Dodávka milionu dělostřeleckých nábojů se ukazuje jako utopie

Je to totiž právě Ukrajina a další západní obchodní partneři, kde PBS Group z pohledu svých tržeb dominuje. „Aktuální ukrajinská zakázka na motory pro střely s plochou dráhou letu je v řádu jednotek miliard korun, kromě toho máme pochopitelně řadu zakázek i jinde na Západě. Proto by pro nás nějaké obcházení sankcí, i pokud dáme stranou morální aspekt, bylo finančně zcela kontraproduktivní,“ ujišťuje ředitel.

Český stát podle Kádnera naštěstí PBS Group „podržel“. „Veškerým úřadům jsme okamžitě vysvětlili, co se stalo, přes velvyslanectví v Kyjevě jsme oslovili i ukrajinské orgány a pochopitelně i naše obchodní partnery. A naštěstí všichni tomu, co se skutečně stalo, rozumějí,“ popisuje Kádner. Ředitel PBS Group dodává, že někteří obchodní partneři mají s podobnými „účelovkami“ vlastní zkušenost.

V důsledku celá tato „akce“ ukazuje na podstatnou věc: „Řada lidí v Česku stále žije v mylném dojmu, že se nás válka na Ukrajině nijak netýká. Jenže právě útok na naši reputaci a schopnost vyvážet strategické výrobky, byť nejde o vojenský materiál, ale o výrobky dvojího určení, je důkazem, že to tak není. V Česku po nás sice nikdo nestřílí, ale to neznamená, že nejsme cílem,“ uzavírá Kádner.

Boje na Ukrajině podle českého veterána z Afghánistánu: „Míchá se tam první světová válka a moderní technologie”

sinfin.digital