Jak by to dopadlo, kdyby předseda české vlády Petr Fiala po vzoru finské premiérky pozval všechny své předchůdce na oběd?

GLOSA MARTINA SCHMARCZE| České sociální sítě zaznamenaly, že finská premiérka Sanna Marinová, která upoutala pozornost bujarými večírky ve svém sídle, do něj nyní k oslavě 200 let od jeho vybudování pozvala na oběd své předchůdce. Hezké gesto. Jak by to asi dopadlo, kdyby něco podobného zkusil Petr Fiala? Podle mého názoru ne úplně dobře. Ne kvůli rozdílným politickým názorům, ale pro příliš silné osobní averze.

Je leden 2023 a předseda vlády se rozhodl k třicátému výročí vzniku České republiky pozvat do svého sídla v Kramářově vile na oběd všechny, kteří řídili stát před ním. Naštěstí původní majitel dimenzoval slavnostní jídelnu tak, aby se do ní vešel celý kabinet, takže těch dvanáct lidí se do ní s přehledem a patřičnými rozestupy vejde. Zatímco ve zjevně skromnějším sídle finské premiérky by se u stolu museli hodně mačkat. V jiných ohledech by na tom ale náš hostitel byl naopak hůře než jeho finský protějšek.

Za prvé, osobní animozity v české politice jsou notorický problém. Za druhé, obecně u nás i mezi některými vysokými ústavními činiteli panuje nízká loajalita k České republice a jejímu státnímu zájmu a malý respekt k jejímu směřování a mezinárodnímu ukotvení. Aby poněkud utlumil spory hned v počátku, rozhodl by se možná Petr Fiala určit zasedací pořádek dle funkčního období, aby si nikdo nemohl stěžovat, na jakém místě a vedle koho sedí. Jeden premiér by ovšem chyběl – zesnulý Stanislav Gross…

Začali bychom na jedné straně v pořadí zleva doprava: Václav Klaus – Josef Tošovský – Miloš Zeman – Vladimír Špidla – Jiří Paroubek – Mirek Topolánek. Na druhé straně by se pokračovalo zprava doleva: Jan Fischer – Petr Nečas – Jiří Rusnok – Bohuslav Sobotka – Andrej Babiš – Petr Fiala. Klaus by tak byl nucen smířit se s tím, že sedí vedle „poloúřednického“ premiéra, který nastoupil po „sarajevském atentátu“. Zeman by zase musel vydýchat, že má vedle sebe „zrádce“ Špidlu, a Babiš, že se ocitl mezi Sobotkou a Fialou.

Kdo jsou lidé z demonstrací na Václavském náměstí?

sinfin.digital