Pokrytci v Radě ČT. Dvořáka grilovali kvůli každé koruně, sami se ale drží funkcí navzdory zákonu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Podle novely zákona o ČT, která vešla v platnost loni v říjnu, má mít Rada ČT předsedu a jednoho místopředsedu. Místopředsedů má ale kontrolní orgán veřejnoprávní televize stále tři. Ve středu se měla konečně konat volba nového vedení. Nakonec byla odložena – dokonce až na září.

Vedení Rady ČT tvoří předseda Karel Novák a místopředsedové Vlastimil Ježek, Pavel Matocha a Petr Šafařík. A jen na okraj: pokud bychom se vrátili k loňské volbě nového generálního ředitele veřejnoprávní televize, kromě Ježka, který preferoval Petra Dvořáka, volili všichni ostatní ve finále současného šéfa České televize Jana Součka.

V mezičase byla schválena zmíněná „malá“ novela zákona o ČT, která mimo jiné rozšířila počet členů Rady ČT z patnácti na osmnáct, přičemž třetinu radních volí Senát a dvě třetiny Poslanecká sněmovna. Nově je v ní také uvedeno, že vedení Rady ČT tvoří pouze předseda a místopředseda.

„Bude-li předseda zvolen z členů volených Poslaneckou sněmovnou, bude místopředseda zvolen z členů volených Senátem a naopak.“ I to se píše v zákoně, který vešel v platnost v říjnu loňského roku.

Souček jde „all in“. Když politici nezvýší poplatek za ČT, čekají televizi škrty a propouštění stovek lidí

Radní ale už docela dlouho a tak trochu skandálně předstírají, že tomu tak není. Jinak si nelze vysvětlit, že je vedení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize ještě stále čtyřčlenné a nezmění se to přinejmenším do září. Nové vedení se přitom mělo volit už v lednu, tedy krátce poté, co Senát volbou „své“ šestice navýšil počet radních na osmnáct.

Následně byla volba posunuta na duben, jenomže ani ve středu to nakonec neklaplo. A jen tak mimochodem, zatímco řadový radní bere měsíčně 44 300 Kč, místopředseda 57 000 Kč a předseda 70 200 Kč.

Podle zákulisních informací měl do dnešní volby předsedy jít současný předseda Karel Novák a stávající místopředseda Vlastimil Ježek. Ten se ale nakonec jednání Rady ČT nemohl z nenadálých a závažných zdravotních důvodů zúčastnit. 

Na první pohled by se situace mohla jevit tak, že Ježek má v kontrolním orgánu Rady ČT většinu, která z důvodu jeho nepřítomnosti rozhodla o tom, že se volba odloží.

Televize je posledním byznysovým mohykánem médií. I když už měla být už dávno mrtvá

Tak jednoduché to ale nejspíš není. Už jenom proto, že se volba neodložila na nejbližší jednání radních, ale až na září. Tady je možná dobré připomenout kontext. Okolo místopředsedy Pavla Matochy se postupem času vytvořila relativně silná skupina radních, o nichž lze říct, že postupují koordinovaně.

O všech také platilo, že byli zarputilí kritici Petra Dvořáka. Jejich pozici při loňské volbě generálního ředitele naprosto bez skrupulí demaskoval Petr Šafařík, který tehdy pravil, že Dvořák nejen že neměl na post generálního ředitele kandidovat, ale že jím už dávno neměl ani být. „Kandidovat potřetí neodpovídá roku 2023,“ řekl s tím, že se to děje leda tak v diktátorských režimech. Věru silná, skoro bych řekl nehorázná slova.

Kromě Matochy a Šafaříka do této skupiny radních patří také Vladimír Karmazín, Jiří Šlégr, Roman Bradáč a Lubomír „Xaver“ Veselý.

Své dlouhodobé spojence má v Radě ČT také předseda Karel Novák, počítat mezi ně lze například Ladislava Mrklase nebo Ilju Racka. Do nového rozložení sil uvnitř kontrolního orgánu veřejnoprávní televize nicméně zásadně promluví šestice Senátem loni na podzim zvolených členů.

A vzhledem k tomu, že má v horní komoře většinu pětikoalice, lze se vcelku realisticky domnívat, že tito radní budou inklinovat ke skupině radních, kteří při volbě předsedy podpoří Vlastimila Ježka.

Pokud by se nicméně Novák a jeho spojenci domluvili na koordinovaném postupu s Matochou, nelze vyloučit patovou situaci. A ta se v danou chvíli zjevně nechce nikomu z radních řešit.

Ostatně proč. Vždyť Novák je předseda, Matocha a Šafařík místopředsedové. A napříště jich tam prostě tolik nebude. Je svým způsobem komické sledovat, jak radní, kteří Dvořáka grilovali kvůli každé koruně, teď dělají, jako by nic, a vesele za své funkce pobírají odměny z rozpočtu České televize.

Podle zákona tam ale minimálně dva z nich už nemají co pohledávat. Pokud by byli stejně přísní na sebe jako na ty druhé, měli už dva z nich funkci složit. Na co být ale zásadový, když jde o vlastní peněženku.

Současné široké vedení Rady ČT, tušíc podobnou kritiku ústy Nováka, odklad volby nového předsedy a místopředsedy až na září hájilo ve středu tím, že jsou hlášené omluvenky i na další čtyři jednání, a že se radní domnívají, že by předsednictvo měli volit pokud možno všichni.

Co když se ale radní ani v září, v říjnu, a dokonce ani v listopadu a v prosinci v kompletním složení nesejdou? „No tak to bychom museli tu volbu už asi pro vést,“ řekl mi Novák do telefonu.

No vida: i jemu je jasné, že podobně trapná komedie nemůže pokračovat donekonečna. Což by bylo k popukání, pokud by to teda nebylo spíš tak trochu k pláči. Jsou to obyčejní pokrytci.

Stanjura chce zase privatizovat. Má smysl prodat České dráhy, nebo je to další „loupež“?

Řítíme se do průšvihu. Střídání s opozicí je v demokracii normální a zdravé, pokud je s kým se střídat

Na ulici leží hlasy, které SPOLU zvedla před třemi lety, ale zase je pustila. Co s nimi bude?

sinfin.digital